HPLC Solvent Handling Component Accessories
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (34)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (3)
Filtered Search Results
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Kits for Jars and Pails
Collect effluent from multiple sources while minimizing harmful solvent exhaust
| Type | Solvent Waste Kit |
|---|---|
| Size | 70 mm Rieke 6TPI |
| Thread Size | 1 x 0.5 in. NPT(F), 3 x 0.25 in. NPT(F), and 6 x 1/4-28 UNF(F) |
Restek™ Veriflo Flow Controllers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in Siltek-treated and stainless steel versions.
| Type | Veriflo SC423 XL Flow Controller |
|---|
Restek™ Cleaned Polyurethane Foam (PUF) Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Orbo-2000 assembly.
Restek™ Sulfinert Replacement Rotors
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement rotors for sulfinert gas sampling valves
| Type | Replacement Rotor |
|---|
Restek™ Sulfinert Sample Loops
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for samples containing low concentrations of sulfur or other active compounds. Sulfinert treatment of Restek Gas Sample Loops eliminate active sites in the valve or loop for better recovery of active compounds.
| Type | Gas Sample Loop |
|---|---|
| Material | Sulfinert treated |
MilliporeSigma™ Millicup™ Self-Contained, Disposable, Vacuum Bottle-Top Filter for HPLC
Non sterile Universal bottletop vacuum filter
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Type | Bottle Top Filter |
| Diameter (Metric) Inner | 8.4 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Height (English) | 4.7 in. |
Corning™ PYREX™ Gas Chromatograph Collection Tube, Standard Taper 5/5M
Replacement part for 6949M series of PYREX microchemistry kits
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware Solvent Inlet Filter, Inlet/Sparge Filter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for Virtually All Mobile Phases
MilliporeSigma™ MilliSolve Kit
The Millipore MilliSolve Filtration System has been designed for the filtration of liquid chromatography buffers and solvents under vacuum.
MilliporeSigma™ Supelco™ Bottom-of-the-Bottle™ Filter/Sparger
Small enough to fit narrow neck bottles
Cole-Parmer™ VapLock™ Adapters with Large Bore for Semi-Rigid Tubing
VapLock™ Adapters with Large Bore for Semi-Rigid Tubing are designed for secure leak-resistant connections
| For Use With (Equipment) | VapLock Solvent Containment Systems |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Restek™ Low-Pressure, CPI Inlet Filter for Mobile Phase Reservoir
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A 316 stainless steel knurled cap and Tefzel CPI ferrule seal to 0.125 in. OD PTFE tubing when finger-tightened onto the precision-machined filter holder.
| Pore Size | 10 μm |
|---|---|
| Material | PTFE |
Restek™ Alta-Robbins Sample Cylinder Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large, durable, Kel-F seat ensures leak-free operation.
| Includes | Dip tube and rupture disks |
|---|---|
| Type | Sample Cylinder Valve |
Restek™ Sulfinert Gas Sampling Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sulfinert-treated valves are ideal for samples containing low concentrations of sulfur or other active compounds.
| Type | Manual Sample Valve |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 1/16 in. Fittings |
| Material | Sulfinert-coated |